Jak Zabłocki na mydle, czyli polskie tylko z nazwy, ostatni etap wyprzedaży polski.

Jak Zabłocki na mydle, czyli polskie tylko z nazwy, ostatni etap wyprzedaży polski.

Skarb Państwa – obecnie jedyny właściciel Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (pl.m.wikipedia.org/wiki/Polska_Żegluga_Bałtycka) – po tym, jak spółka zaczęła przynosić zyski, obniżył w sposób niezrozumiały cenę akcji przedsiębiorstwa z 10 zł do 3,90 zł, po czym przedłużył termin składania ofert do 11 grudnia. Jak to jest możliwe, że w obliczu utrzymania dotychczasowych parametrów wartość spółki z 76 mln zł w kilka minut spadła do 39 mln!?

zm5

Eurodeputowany Marek Gróbarczyk i poseł Czesław Hoc złożyli w tej sprawie zawiadomienie do ABW. „Oto, w dniu 29. 10. 2014r . pojawiło się na stronach Ministerstwa Skarbu Państwa zaproszenie do składania ofert do nabycia akcji spółki PŻB S.A. w ilości 9 516 230 po 10 zł każda (a więc na kwotę ponad 95 mln zł).

To doniesienie jest sprytnym wybiegiem ponieważ, tego typu działania zawsze służą lobbingowi, z czego znani są przedstawiciele PiSu, chodzi o ponowne wprowadzenie do przetragu spółki zależnej od Polskiej Żeglugi Morskiej – Unity Line. Przypominam ,że PiS i PSL , nie chciały dopuścic do utworzenia spółki pracowniczej w PŻM (Ludwik Dorn), aby zatrzymać ją w rękach skarbu państwa. Wystarczy poczytać teksty sprzed kilku lat aby zobaczyć, że gra nie toczy się o polskie firmy, morze czy stocznie, ale o stołki i łapówki z prywatyzacji.

W ostatnim dniu składania ofert, tj. 27.11.2014 r. MSP dokonało istotnej korekty, tj. wartość każdej akcji obniżyło do 3,90 zł oraz przedłużyło okres składania ofert do dn. 11.12.2014 r.!” napisali, zwracając się do agencji o wyjaśnienie, dlaczego spółka, która świetnie prosperuje, inwestuje (chociażby kupując nowy prom za kwotę 140 mln złotych) jest sprzedawana za tak marne pieniądze. „W tak oczywistej sytuacji, taka decyzja MSP jest wysoce niezrozumiała – i można sądzić – wielce podejrzana, wymagająca natychmiastowego i racjonalnego wyjaśnienia!” podkreślali.

zm4

W odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia akcji spółki Polska Żegluga Bałtycka S.A. z siedzibą w Kołobrzegu, do dnia 11 grudnia 2014 r. w inisterstwie Skarbu Państwa oferty wstępne złożyli (w kolejności alfabetycznej):

1. AS Tallink Grupp z siedzibą w Tallinnie,
2. DFDS A/S z siedzibą w Kopenhadze,
3. Fährdienste TT-Line G.m.b.H. & Co.KG z siedzibą w Lubece, spółka finansowana przez rząd niemiecki.
4. Finnlines Oyj z siedzibą w Helsinkach,
5. Konsorcjum Polen Line w składzie:
Swedish House Sp. z o.o.,
Polen Ferries (Cyprus) Limited,
Gustaf Myrsten,
6. Patrycjusz Gruszko,
7. Żegluga Polska S.A. z siedzibą w Szczecinie.
8. Polska Żegluga Morska. (Odsunięta od przetargu.)

Na szczególną uwagę zasługuje postać Patrycjusza Gruszko, o którym wiadomo niewiele oprócz niepokojących plotek o jego potencjalnych tajemniczych związkach ze światem wschodniego biznesu. Czy zbadaniem tej osoby zajmą się służby specjalne? Tego zapewne się nie dowiemy, gdyż wszelkie działania śledcze ABW są objęte ścisłą tajemnicą.

zm3

Bez odpowiedzi pozostaje jeszcze jedna kwestia, jaką grupa posłów pod przewodnictwem Joachima Brudzińskiego zawarła w interpelacji poselskiej, a mianowicie zabezpieczenie prywatyzowanej spółki przed wyciekiem danych wrażliwych.

„W jaki sposób Pan Minister jako osoba odpowiedzialna za oba zdarzenia (zatrudnienie kluczowego menedżera PŻB SA przez konkurencyjną firmę bez żadnych konsekwencji, a następnie udostępnienie tej samej firmie wszystkich brakujących kluczowych informacji, których niejako ˝podkupiony˝ menedżer mógł nie zdążyć ˝zaraportować˝ swojemu nowemu chlebodawcy) zamierza ochronić interesy spółki PŻB SA, w której reprezentuje Pan jedynego akcjonariusza, w rozpoczętej z początkiem roku wojnie rynkowej z niemieckim konkurentem?

Czy Pan Minister zabezpieczył interesy PŻB SA na wypadek wykorzystania uzyskanych w procesie due diligence informacji przez TT-Line? Jeśli tak, to w jaki sposób?” pytali. Mimo że minęło wiele miesięcy, odpowiedzi nie otrzymali.

– Oto, mamy polską firmę z bogatą i dumną historią, liczącej się na europejskim rynku żeglugi bałtyckiej, zatrudniającej 600 osób, mającej renomę i wyrobioną markę (!), która dzięki determinacji i patriotycznej odpowiedzialności Związków Zawodowych i Załogi przetrwała kryzys i obecnie przynosi zyski, rozwija się i bardzo poważnie inwestuje!

zm2

Poza tym, wytworzyła się szczególna korzystna sytuacja na Bałtyku, albowiem praktycznie wszyscy armatorzy żeglugi promowej rozpoczynają wojnę o przejęcie połączeń promowych z przyczyn zanikania i wycofywania połączeń promowych pomiędzy Danią a Niemcami z uwagi na budowę tuneli – zauważył poseł Czesław Hoc, podkreślając, iż „tymczasem, w tak dogodnym położeniu, dobrej kondycji finansowej i bardzo korzystnych uwarunkowań dla firmy PŻB S.A.

Ministerstwo Skarbu Państwa, skandalicznie zaniża wartość spółki (można będzie ją przejąć za niespełna 20 mln zł) i za wszelką cenę chce ją sprzedać!”.

Obecnie panuje cisza medialna na ten temat. Polacy nadal nie są zainteresowani współodpowiedzialnością za państwo i jego wartość, a ta może istnieć tylko wtedy gdy naród nie prywatyzuje i nie wyprzedaje lecz zatrzymuje, kontroluje i mądrze zarządza majątkiem narodowym.

Polakom i światu wpojono idee dobrej prywatyzacji, kapitału, jednak nie wspomniano o szantażu finansowym pracowników, o przejęciach służących wyparciu konkurecji, o przejęciach mających osłabić polską siłę produkcyjną, o pogorszeniu jakości produktów i wykorzystywaniu marki do wojny cenowej …

Jeśli mówimy o patriotyźmie, nie możemy mowić o idei hierarchiczno- partyjnej lub hierarchiczno – religijnej ,lecz o społecznej odpowiedzialności za losy państwa i jego własności.

Chcielibyśmy aby każdy z was miał wpływ na losy polskich przedsiębiorstw, pól, rzek i ziem…

zm1

Ale do tego potrzebna jest mądrość narodu, a nie wilczy bieg po władze, tulenie ogona, ignorancja, emigracja, strach i bezczynność … Te stocznie, firmy i pola nie nalezą do PO, PiS, SLD …,tylko do was bo wy jesteście częścią polski, a wybrani przez was złodzieje mają działać na rzecz polski i obywatela, jeśli nie robią tego licząc na własny zysk, muszą zniknąć lub umrzeć …

Oto cała definicja patriotyzmu …
W której, nie ma mowy o utrzymywaniu przez obywatela hierarchii parti, religii czy uprzywilejowanych rodzin i rodów.!

https://archiwaipnpolska.wordpress.com/2014/12/02/urzednicza-sitwa-platformy-obywatelskiej-oraz-prawa-i-sprawiedliwosci-cz-1/

https://archiwaipnpolska.wordpress.com/2014/12/02/urzednicza-sitwa-platformy-obywatelskiej-prawa-sprawiedliwosci-cz-2/

Liga Świata

P.s. Z notatki służbowej ABW (styczeń 2015 roku, do wiadomości prezesa rady ministrów … ) : … Wojciech Dydymski oraz grupa Liga Świata … na dzień dzisiejszy nie stanowią realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego państwa, jednakże zaleca się obserwacje i kontrole działań tej grupy …

Notatka powstała w dniu w, którym jednogłośnie zablokowano nam możliwość komentarzy na profilach osób publicznych PO i PiS … Dziękujemy, doceniamy to, że zorganizowana grupa przestępcza okupująca Polskę, interesuje się niszową grupą patriotów.